blog borelioza-pytania i odpowiedzi lekarza ILADS

Ekspertem jest osoba (lekarz, diagnosta, mikrobiolog, dietetyk etc.), której tożsamość potwierdził Zarząd Fundacji.

Re: blog borelioza-pytania i odpowiedzi lekarza ILADS

Postprzez pavok » Pon Lis 28, 2016 5:42 pm

Ja to rozumiem - na pewno nie idzie wszystkiego podpasowywać pod boreliozę, ale np. czy jako lekarz jest Pan w stanie pomóc w dojściu alternatywnych przyczyn objawów gdyby testy okazały się ujemne? Mimo wszystko jeśli istnieje coś takiego jak seronegatywna borelioza to szczęściarzami ci którym choroba wychodzi w badaniach.
pavok

Postprzez piotr.kurkiewicz » Pon Gru 05, 2016 3:35 pm

pavok napisał(a):Ja to rozumiem - na pewno nie idzie wszystkiego podpasowywać pod boreliozę, ale np. czy jako lekarz jest Pan w stanie pomóc w dojściu alternatywnych przyczyn objawów gdyby testy okazały się ujemne? Mimo wszystko jeśli istnieje coś takiego jak seronegatywna borelioza to szczęściarzami ci którym choroba wychodzi w badaniach.

Badania dostepne w Polsce mogą w nawet 95% wykryć tez seronegatywna boreliozę:LUAT,LTT i najczulsze badanie wykonywane w Augsburgu/w Polsce tylko pobiera się krew i wysyla do instytutu naukowo-badawczego w Augsburgu/ tj ELISPOTborelioza
piotr kurkiewicz
piotr.kurkiewicz

Postprzez joanna_nick » Nie Gru 11, 2016 4:39 pm

piotr.kurkiewicz napisał(a):Aby coś leczyć , trzeba poztawić pewne rozpoznanie-ja nie lecze w ciemno....

B/wg mojej wiedzy i ILADS tylko rumien wedrujacy upowaznia do antybiotykoterapii bez robienia testów diagnostycznych. Wszelkie inne dolegliwosci w boreliozie nie sa charakterystyczne i zeby zastosować wielomiesieczną poliantybiotykoterapie trzeba potwierdzic borelioze testami diagnostycznymi.

Panie Doktorze - ja także w podobnej kwestii. Wprawdzie juz kilka razy pytałam - krótko przypomnę: borelioza prawdopodobnie ponad 40letnia (był rumień, ale nie była wówczas znana borelioza - 1974 lub 5 r. ;), w 2013 wysoko dodatnie WB KKI (klasa IgM 13, IgG 21 pkt.), 2-letnie leczenie metodą pulsacyjną, objawy bólowe ustąpiły, neuro nie. Po pół roku od zakończenia abax, wszystko po kolei zaczęło wracać.
Wiem, że powinnam zrobić test LTT (to mi Pan Doktor zalecił), ale na razie to poza moim zasięgiem finansowym, a objawy się nasilają :(.
Zrobiłam prowokację citrogrepem (12 dni), zrobiono mi testy elisa i WB w Klinice w Białymstoku - boreliozę wykluczono, bo wyniki ujemne, ale... wyniki są faktycznie ujemne w elisie i WB w klasie IgG. Natomiast WB w klasie IgM jest dodatnie.
Czy to może świadczyć o nawrocie choroby i czy dla Pana Doktora taki wynik upoważnia do podjęcia ponownego leczenia? Przepraszam za lekką prywatę, jednak wiem, że jest sporo osób mających wieloletnie objawy i tylko klasę IgM dodatnią w testach. Pewnie też chętnie dowiedzą się o czym taka sytuacja może świadczyć?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
joanna_nick

Postprzez Mateusz88 » Czw Gru 29, 2016 11:26 am

Mam pytanie czy branie Triticco cr(Trazodonum) bo antybiotykoterapii, ale podczas wykonywania badania LTT (8 tygodnii po antybiotykoterapii)moze miec wplyw na jego wynik?
Mateusz88

Postprzez piotr.kurkiewicz » Czw Gru 29, 2016 1:08 pm

Mateusz88 napisał(a):Mam pytanie czy branie Triticco cr(Trazodonum) bo antybiotykoterapii, ale podczas wykonywania badania LTT (8 tygodnii po antybiotykoterapii)moze miec wplyw na jego wynik?

Przed LTTborelioza nie nalezy brać tinidazolu przez 1.5-2 miesiace
piotr kurkiewicz
piotr.kurkiewicz

Postprzez nako » Wto Sty 17, 2017 8:36 pm

Witam serdecznie
Chciałem się zapytać czy przed badaniem WB mogę pić zioła czystka i szczeci i jak długo zamiast citrosept.
Przyjmuję leki na nadciśnienie i z tego co wyczytałem nie jest wskazane stosowania citroseptu
nako

Postprzez piotr.kurkiewicz » Śro Sty 18, 2017 3:22 pm

nako napisał(a):Witam serdecznie
Chciałem się zapytać czy przed badaniem WB mogę pić zioła czystka i szczeci i jak długo zamiast citrosept.
Przyjmuję leki na nadciśnienie i z tego co wyczytałem nie jest wskazane stosowania citroseptu

mozna pic te ziola, ale one nie działaja na tzw rozpad cyst
Piotr Kurkiewicz
piotr.kurkiewicz

Postprzez marcin6 » Czw Sty 19, 2017 4:38 am

Dzień dobry Panie doktorze
czy do bartoneli i do babeszjozy moze tez mycoplazmy,, taxoplazmozy mozna sie sprawdzenia przeciwciał przygotować.zwiazane z bólem stawów
bo do boleriozy testów serologicznych można np pestkami grejfrtuowymi. i dlatego zastanawiam sie czy do spawdzania koinfekcji również.
Pozdrawiam
marcin6

Postprzez piotr.kurkiewicz » Czw Sty 19, 2017 1:40 pm

marcin6 napisał(a):Dzień dobry Panie doktorze
czy do bartoneli i do babeszjozy moze tez mycoplazmy,, taxoplazmozy mozna sie sprawdzenia przeciwciał przygotować.zwiazane z bólem stawów
bo do boleriozy testów serologicznych można np pestkami grejfrtuowymi. i dlatego zastanawiam sie czy do spawdzania koinfekcji również.
Pozdrawiam

nic na ten temat nie wiem
Piotr Kurkiewicz
piotr.kurkiewicz

Postprzez xxyyzz » Czw Sty 19, 2017 5:44 pm

Dzień dobry

Jaka babesia wystepuje w najczęściej w Polsce ?
Babesia microti
Babesia divergens
Babesia bovis
Babesia equi

bo nie wiem na jaką zrobić badania
Dziękuję bardzo
xxyyzz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Panel ekspercki

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości