ugryzł mnie kleszcz, określenie gatunku

ugryzł mnie kleszcz, określenie gatunku

Postprzez danzel » Wto Paź 22, 2013 8:25 pm

witam
17 października ugryzł mnie kleszcz, gdy byłem na spacerze z psem w Świerklańcu. Zrobiłem mu zdjęcia, niestety nie wiedziałem, że powinienem go wysłać do badania i wyrzuciłem go. Myślę, że maksymalnie siedział 4 godziny wgryziony. Przeczytałem, że powinienem zidentyfikować gatunek, bo niektóre nie przenoszą boreliozy, mimo że inne choroby przenoszą :( Z tego co widzę na stronie http://www.tickencounter.org/tick_identification to prawdopodobnie jest to Ixodes scapularis nimfa. Jednak prosiłbym o osoby z większym doświadczeniem o potwierdzenie tego lub zaprzeczenie. Byłem u lekarza w przychodni, ale powiedział, że nic nie robimy (żadnych antybiotyków profilaktycznie), bo nie mam żadnego śladu po nim, zalecił bym czekał po prostu. Sam nie wiem co mam robić :(

Pierwsze dwa zdjęcia to jak jeszcze był wgryziony w udo, był tak mały, że myślałem, że to paproch i strzepywałem go palcem z uda, nie udawało się więc zrobiłem zdjęcie i dopiero po powiększeniu zobaczyłem, że to ma nogi, wtedy też szybko wyjąłem go pincetą (dopiero za drugim razem, bo zbyt lekko złapałem za pierwszym). Kolejne zdjęcia to już zaraz po wyjęciu, następnie go wziąłem w papier toaletowy i ścisnąłem palcami przed wyrzuceniem (teraz żałuję, bo to była jedna warstwa papieru i zrobiła się mokra po obu stronach, a przeczytałem że tak tez można się zarazić jak się to w skórę wetrze. Umyłem ręce ale nie wiem na ile to pomogło).

Z góry dziękuję za pomoc.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
danzel

Wróć do Fotokącik

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości