Petycja w sprawie boreliozy i jej koinfekcji

Petycja w sprawie boreliozy i jej koinfekcji

Postprzez Prezes Fundacji » Pią Sie 20, 2010 11:46 pm

W Odpowiedzi Sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - na Interpelację nr 9915
w sprawie wytycznych dotyczących leczenia chorych na boreliozę, skierowaną do ministra zdrowia przez posła Mirosława Koźlakiewicza, możemy przeczytać, iż:

Ze względu na brak możliwości przenoszenia się pomiędzy ludźmi chorób zakaźnych szerzących się za pośrednictwem wektorów zwierzęcych stanowiących naturalny składnik ekosystemu leśnego oraz brak swoistych metod zapobiegania tej chorobie trudno znaleźć przesłanki przemawiające za zasadnością ustanawiania szczególnych programów zwalczania boreliozy.

Należy podkreślić także, że ogłoszony w maju 2007 r. przez Radę Ministrów ˝Narodowy program zdrowia na lata 2007-2015˝ nie wymienia zwalczania zakażeń odkleszczowych wśród priorytetów polityki zdrowotnej państwa.

Całość tutaj: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/0D2EA0BD

Oznacza to, że jeśli choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka i nie ma przeciwko niej szczepionki, to nie ma potrzeby tworzenia programów zwalczania tej choroby.... W związku z powyższym, nie pozostaje nic innego, jak stworzyć całościowy program, który miałby na celu wczesną, skuteczną diagnostykę i skuteczne leczenie boreliozy i towarzyszących jej koinfekcji.

Z mojej inicjatywy powstał więc pomysł złożenia na ręce premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej petycji,
która dotyczy włączenia problematyki boreliozy i innych chorób odkleszczowych w Narodowy Program Zdrowia. Jest to petycja bardzo ważna dla środowiska chorych na boreliozę, ich rodziny i znajomych.
Zwracam się więc z prośbą o jej podpisanie i rozpropagowanie tej idei wśród swoich znajomych. Im więcej zbierzemy podpisów, tym będziemy mieć większy nacisk na rządzących, aby nie ignorowali chorych i
zagrożenia boreliozą i innymi chorobami, przenoszonymi przez kleszcze.

Tekst petycji i miejsce złożenia podpisu znajdują się pod tym linkiem:

http://www.gopetition.com/petition/38539.html

Należy wypełnić pola, oznaczone gwiazdką, tj.:
First Name- imię
Las Name- nazwisko
Email Address- adres mailowy
Street Address- ulica, numer domu i mieszkania (w przypadku braku
nazwy ulic w małej miejscowości napisać "Nie ma")
City or Town- miejscowość
Country or Region- państwo

Jednocześnie informuję, że dane dotyczące nazwy ulicy, numeru domu i mieszkania będą widoczne dopiero w wersji papierowej, która zostanie dostarczona do Kancelarii Premiera po uzyskaniu stosownej liczby podpisów. Natomiast adres mailowy nie jest widoczny i nie będzie go także na wydruku.

Co to jest Narodowy Program Zdrowia i dlaczego włączenie problematyki chorób odkleszczowych jest tak ważne?

Narodowy Program Zdrowia aktualnie obowiązujący został przyjęty Uchwałą Nr. 90/2007 Rady Ministrów z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007 – 2015. Stanowi on strategię polityki zdrowotnej na najbliższe lata w naszym kraju. Podstawą jego powstania są wnioski z analiz, odnoszących się do zdrowia Polaków oraz czynników ryzyka, związanych ze stylem życia. Z opracowaniem przygotowanym przez ekspertów, można zapoznać się na stronie www Państwowego Zakładu Higieny:

http://www.pzh.gov.pl/page/fileadmin/us ... t_2008.pdf

Przy konstruowaniu Programu za podstawowy cel uznano wspólny wysiłek społeczeństwa, administracji publicznej, organizacji pozarządowych i samorządów, który ma doprowadzić do zmniejszenia nierówności i poprawy stanu zdrowia, a co za tym idzie także poprawę jakości życia Polaków.

U podstaw koncepcji Narodowego Programu Zdrowia leży m.in. przyjęte międzynarodowe ustalenia, że „Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz bogactwem społeczeństwa”.

Jednym z ośmiu strategicznych celów zdrowotnych jest cel, odnoszący się do zwiększenia skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym i pasożytniczych (cel 7). Priorytetami w tym celu jest m.i. zmniejszenie liczby zatruć pokarmowych i biegunek, zmniejszenie zapadalności na WZW typu C i HIV, a także tych, którym można zapobiegać przez szczepienia. Priorytetem jest też zmniejszenie zapadalności na choroby przenoszone drogą płciową i gruźlicę. Niestety, nie ma w nich odniesienia do boreliozy i innych chorób, przenoszonych przez kleszcze.

Natomiast cel 14 odnosi się do ministerstwa zdrowia, gdyż to na nim ciąży obowiązek udoskonalenia wczesnej diagnostyki i czynnej opieki nad osobami, chorującymi na najczęściej występujące choroby cywilizacyjne. Podstawową rolę ma w tym odgrywać lekarz pierwszego kontaktu.
Dlaczego tak ważna jest petycja? Otóż aby prowadzić skuteczną profilaktykę chorób odkleszczowych, a także skutecznie leczyć chorych, konieczne są działania międzyresortowe i zaangażowanie np. administracji samorządowych. Konieczny jest udział m.in. Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi,a także współpraca z samorządami zawodowymi pracowników ochrony zdrowia. Jedynie Narodowy Program Zdrowia pozwala na postawienie celów i zadań oraz koordynację działań na rzecz profilaktyki i leczenia boreliozy i innych chorób odkleszczowych, wraz z organizacją badań klinicznych, na podstawie których mógłby powstać standard leczenia chorych.

Dlatego jeszcze raz zachęcam do aktywności na rzecz zebrania jak największego poparcia dla petycji.

Z Narodowym Programem Zdrowia można zapoznać się tutaj: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_strukt ... 52007p.pdf

Edyta Gałęziowska
Fundacja BARTEK na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi: http://www.fundacja-bartek.pl
Awatar użytkownika
Prezes Fundacji

Re: Petycja w sprawie boreliozy i jej koinfekcji

Postprzez Prezes Fundacji » Pią Wrz 24, 2010 11:33 am

Za nami pierwszy miesiąc zbierania poparcia dla tej bardzo ważnej petycji- na dzień dzisiejszy mamy 355 podpisów. Wynik nie jest zły, zważywszy np. na to, że poparcie dla podobnej petycji w UK osiągnęło na dzisiaj poparcie 410 internautów, a wersja internetowa jest dostępna do podpisu od połowy kwietnia tego roku:

http://www.ipetitions.com/petition/uklymepetition/

Biorąc pod uwagę to, że np. w ubiegłym roku przypadków choroby zgłoszonych do PZH było ponad 10 000, to tych podpisów powinniśmy zebrać całkiem sporo, pod warunkiem jednak, że wszyscy będziemy aktywni i oprócz podpisania tej petycji, namówimy do tego naszą rodzinę, przyjaciół, znajomych oraz ich wszystkim poprosimy o to samo :) Nikt za tan tego nie zrobi i problemu nikt nadal nie będzie zauważał, dopóki nie zwrócimy na niego uwagi sami poprzez uzyskanie znaczącego wsparcia całego społeczeństwa.

Czasami pojawia się w różnych wypowiedziach pytanie, dlaczego jest to petycja do premiera. Otóż dlatego, że to premier decyduje, co ma trafić do prac Rady Ministrów. To Rada Ministrów zatwierdza Narodowy Program Zdrowia do realizacji, uprzednio zlecając różnym instytucjom dokonanie analizy problemu i przedstawienie propozycji jego rozwiązania, a premier decyduje o tym, co przedstawić Radzie.

Naszym zadaniem jest więc przekonanie premiera o tym, jak ważny jest problem. Uzyskanie znacznego poparcia jest jednym z takich elementów. Do petycji zostanie dołączone opracowanie, uzasadniające nasze stanowisko, opracowane na podstawie wyników badań naukowych i danych, uzyskanych od różnych instytucji naukowych czy państwowych.
Fundacja BARTEK na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi: http://www.fundacja-bartek.pl
Awatar użytkownika
Prezes Fundacji

Postprzez Pulchna Zuzanna » Pią Paź 15, 2010 7:02 pm

Czy ktoś może mi podpowiedzieć, dlaczego nie mogę wejść na forum Gazeta.pl? Napisałam tam kilka postów, ale ich nie ma. Pytałam o zioła, bo prawie 2 miesiące temu skończyłam brać antybiotyki i chciałam pociągnąć teraz zioła przez kilka miesięcy. Tego wątku nie mogę znaleźć. Napisałam w innym wątku, że mój lekarz przysłał mi link do tej petycji i kazał podpisać, bo to jedno z najrozsądniejszych działań na naszą rzecz jakie się do tej pory odbyły i że był zaskoczony, że o tej akcji nie ma nawet słowa na stronie Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę. Nie mogę znaleźć tych postów. Borelioza namieszała mi w głowie, nie myślę jednak, żebym nie wiedziała jak szukać postów na tamtym forum. W wątku o petycji napisałam o tym, że petycję podpisali nawet forumowi lekarze i pan doktor Artur Klimaszewski, który napisał podręcznik FAQ wydany przez Stowarzyszenie i że w związku z tym każdy z nas powinien ją podpisać. Dlaczego te posty zniknęły? Źle szukam czy coś źle robię?

Zuźka
Pulchna Zuzanna

Postprzez Prezes Fundacji » Czw Paź 28, 2010 10:39 pm

Pewnie Cię zbanowali i dlatego nie możesz pisać na tamtym forum. To akurat nic dziwnego, jeśli napisałaś tam niepoprawne politycznie posty.

Petycję podpisują ci, którym zależy na tym, aby było zrealizowane to, co jest zawarte w jej tekście, a także ci, którzy nie są temu przeciwni.

Ci, którzy nie popierają takich akcji są im po prostu przeciwni i aby zachować twarz, swoje stanowisko często usprawiedliwiają np. rzekomą troską o dane osobowe, które tam są wymagane (jak do każdej innej petycji). Sprzeciw wcale nie musi wynikać z tego, że nie popiera się akcji, tylko np. z rozgrywek personalnych; a że petycja jest bardzo ważna dla całego środowiska- to już jest całkowicie nieistotne...

Sama wybierz sobie prawidłową odpowiedź.

Pozdrawiam

Edyta Gałęziowska
Awatar użytkownika
Prezes Fundacji

Postprzez ines108 » Pią Paź 29, 2010 10:31 am

To naprawdę żałosne. Nawet w sprawach tak ważnych dla chorych stowarzyszenie zamiast cieszyć się że nie jest samo w staraniach dla boreliowców wypina się uważając siebie za jedyną słuszną opcję co de facto nie ma znaczenia "kto" tylko "co" robi i jak ludzie chorzy mogą na tym zyskać.
Awatar użytkownika
ines108

Postprzez aaggaa77 » Czw Kwi 12, 2012 12:43 pm

Coś mało tych podpisów pod petycją. :shock: Myślałam,że moi znajomi ja podpisza a tu podpis tylko jednej kumpeli.
aaggaa77

Postprzez rycerz » Czw Kwi 12, 2012 8:40 pm

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie ;)
Awatar użytkownika
rycerz

Postprzez Prezes Fundacji » Pią Kwi 13, 2012 9:10 pm

aaggaa77 napisał(a):Coś mało tych podpisów pod petycją. :shock:

Pewnie nie ma już żadnego problemu z boreliozą...
Awatar użytkownika
Prezes Fundacji

Postprzez rycerz » Sob Kwi 14, 2012 8:19 am

Prezes Fundacji napisał(a):
aaggaa77 napisał(a):Coś mało tych podpisów pod petycją. :shock:

Pewnie nie ma już żadnego problemu z boreliozą...

Wszyscy co mieli, dostali doksycyklinę na tydzień, a potem to tylko zespół poboreliozowy.
Awatar użytkownika
rycerz

Postprzez aaggaa77 » Czw Kwi 19, 2012 8:34 pm

Na facebbokowym koncie SCHNB zamieściłam w komentarzach pod amerykańska petycją link do "naszej" petycji. Ponownie rozeslalam linki do znajomych. A co mi szkodzi. Juz i tak pewnie maja mnie za wariatkę, mitomanke albo hipochondryczkę.
aaggaa77

Wróć do Petycja w sprawie boreliozy- podpisz koniecznie!

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości