Podstawowe zasady diety przeciwgrzybiczej

Czyli co jeść, żeby nie nabawić się grzybicy Dyskusje, porady i przepisy

Podstawowe zasady diety przeciwgrzybiczej

Postprzez Prezes Fundacji » Wto Lis 10, 2009 11:56 am

Podstawowe zasady diety przeciwgrzybiczej (wg dr Beaty):

Produkty zalecane:

1. Wyroby piekarnicze - chleb chrupki z pełnego ziarna np. Waza wieloziarnista żytnia, chleb żytni na zakwasie, chleb razowy z pełnego ziarna, pumpernikiel
2. Wędliny - świeże wędliny, kiełbasy trwałe/salami/szynka
3. Mięso - wieprzowina, cielęcina, wołowina, drób, dziczyzna, królik, jagnięcina
4. Ryby - ryby morskie i słodkowodne wszelkiego rodzaju
5. Owoce morza - ostrygi, małże, kraby, krewetki, homary, langusty.
6. Zupy - czyste zupy
7. Nabiał - jajka, jogurty, kwaśne mleko, ser - zwłaszcza kozi i mozarella
8. Warzywa - wszelkie rodzaje, rośliny strączkowe - fasola, groch, soczewica, ziemniaki - gotowane, smażone, pieczone, placki ziemniaczane, frytki, kapusta
9. Zioła i przyprawy - świeży imbir, szczypiorek, chrzan, rzeżuch jak najwięcej
10. Słodycze - słodzik, cukier mlekowy - mleko
11. Napoje - herbata zielona - niesfermentowana, kawa zbożowa, kawa, soki warzywne, woda mineralna
12. Produkty zbożowe - płatki owsiane, żytnie, pszenne, jaglane, otręby, kasza i mąka z pełnego ziarna, ziarna zbóż
13. Tłuszcze - wszystkie oleje roślinne, margaryna, smalec, masło
14. Orzechy, nasiona - słonecznik, dynia, sezam, wszystkie rodzaje orzechów

PRODUKTY I PRZETWORY MLECZNE:
Wskazane są wszystkie naturalne przetwory mleczne - mogą być z pełną zawartością
tłuszczu - jogurty, kefiry, zsiadłe mleko, serwatka, sery, twarogi, śmietana -
wszystkie bezwzględnie muszą być bez zawartości cukru i owoców.

Produkty zabronione:

1. Wyroby piekarnicze - chleb biały (pszenny), bułki, chleb tostowy, paluszki, ciastka, ciasta, również wypieki dla diabetyków
2. Mięso - mięso panierowane
3. Ryby - ryby panierowane, ryby w puszkach
4. Zupy - wszystkie zupy z puszki
5. Nabiał - słodkie jogurty, maślanki, słodkie desery z mleka i twarożku, budynie, puddingi
6. Warzywa - ograniczyć buraki, czerwoną paprykę, sok marchwiowy
7. Przyprawy - ketchup, sos sojowy, sosy z cukrem
8. Słodycze - cukier, miód, czekolada, cukierki, praliny, lody, słodycze dietetyczne, krem orzechowo-nugatowy
9. Napoje - piwo, wino, likiery, lemoniady, słodzone napoje/kawa, herbata, cappuccino
10. Produkty zbożowe - mąka pszenna, mieszanki piekarnicze mąk, makaron, ryż, musli z suszonymi owocami

Więcej na temat stosowania diety podczas długotrwałej antybiotykoterapii, można znaleźć tutaj.
Fundacja BARTEK na Rzecz Osób z Boreliozą i Innymi Chorobami Odkleszczowymi: http://www.fundacja-bartek.pl
Prezes Fundacji

Re: Podstawowe zasady diety przeciwgrzybiczej

Postprzez sosenka » Pią Sie 16, 2013 1:07 pm

Staram się trzymać zaleceń diety, jednak mam pytanie odnośnie rui565yb, ponieważ pojawiają się w dozwolonych, jak i zabronionych. To czy mogę ryby jeść smażone, ale bez panierki ? A co z rybami wędzonymi ?
sosenka

Postprzez horman » Wto Sie 20, 2013 10:55 am

smażone rybki odpadają raczej, a wędzone chyba można...
horman

Postprzez magda2 » Nie Sie 25, 2013 4:29 pm

ryby wędzone i przygotowywane na parze są najzdrowsze. zawierają białka i kwasy omega 3. nie wiem czy kiedyś próbowałaś sushi, jeśli nie to spróbuj koniecznie, ono również jest źródłem bogactwa witamin.
magda2

Postprzez MagJ » Nie Sie 25, 2013 11:37 pm

magdo - sushi spoko - bo surowa ryba, ale też bialy ryż który ma wysoki IG, i ktorego to nie mozemy spozywac. chyba ze ktos zrobi sobie sushi hand made z brazowym ryzem ;)

Postprzez mazia88 » Sob Sie 31, 2013 7:35 pm

chyba zacznę stosować taką dietę...ma ktoś sprawdzone rozpisane menu>?
mazia88

Postprzez polok01 » Sob Sie 31, 2013 7:41 pm

Wszystko to co lubię jest w po stronie zabronionych produktów... no trudno...
polok01

Postprzez staszczyk » Nie Wrz 01, 2013 4:10 pm

Już od dawna jestem na tej diecie. Bardzo lubię sushi, ale w związku z tym białym ryżem nie mogłem pozwolić sobie na jego jedzenie w restauracji, dlatego tak jak już wspomniałaś, robię je z brązowym ryżem i jest nawet lepsze niż z białym. Trzeba trochę eksperymentować, można odkryć nowe pyszne smaki trzymając się diety :)
staszczyk

Postprzez Graza » Czw Sty 16, 2014 9:24 am

Sushi to nie tylko biały ryż ale rownież cukier, który jest dodawany do zaprawy do ryżu. Cukier jest w sosie sojowym oraz ma go ocet do sushi :-( mozna jednak znaleźć te produkty bez cukru i zrobić samemu z brązowym ryżem :-)
Graza

Postprzez pumeczka77 » Sob Sty 18, 2014 11:01 pm

Odnośnie kupnych wędlin-niedawno córka była na diecie przeciwgrzybiczej i sprawdzałam niemal każdy produkt pod katem cukru- byłam w szoku- ciężko znaleźć gotowa wędline bez dodatku cukru !!! Nawet salami. Wszędzie ładuja ten cukier-wędliny,ketchup, musztarda, chrzan, płatki sniadaniowe musli. To jakieś cukrowe szaleństwo :shock: .
pumeczka77

Następna

Wróć do Dieta

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości